SPOTKANIA Z MUZYKĄ POLSKĄ

„Cała Polska śpiewa pieśni polskich kompozytorów”

Celem projektu Fundacji Amicus jest zaktywizowanie różnych grup wiekowych do wspólnego poznania dorobku muzyki polskiej oraz do wspólnego muzykowania. Dzięki projektowi chcemy też kontynuować szczytną działalność znakomitej polskiej śpiewaczki operowej Marii Fołtyn, która przez całe życie propagowała twórczość Stanisława Moniuszki. Poprzez projekt pragniemy zachęcić uczestników do powrotu do korzeni - wspólnego śpiewania w domach, które skupiało ludzi wokół idei patriotyzmu.

 

W ramach projektu, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego, na terenie całej Polski przeprowadzonych zostanie cykl spotkań z muzyką polskich kompozytorów. Publiczność będzie śpiewała razem z artystami. Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne. W projekt zostały włączone domu kultury, Miejsca Aktywności Lokalnej, szkoły dla dzieci i młodzieży, a także uniwersytety III wieku.

Bardzo zależy nam na uczestnictwie osób starszych, które później, po zakończeniu projektu, będą zachęcać swoje rodziny - dzieci i wnuki do kultywowania pamięci o polskich kompozytorach poprzez wspólny śpiew.

Każde ze spotkań dzielić się będzie na dwie części. W pierwszej części uczestnicy będą mogli posłuchać dorobku polskich kompozytorów na żywo w wykonaniu naszych artystów. Operowe małżeństwo David Beucher oraz Magda Krysztoforska – Beucher wykonają najpiękniejsze polskie pieśni i arie.

 

W drugiej części spotkania, po krótkim wprowadzeniu merytorycznym oraz rozśpiewaniu, uczestnicy uczyć się będą wybranej pieśni aby następnie zaśpiewać ją wspólnie. Tą część spotkania poprowadzi Magda Krysztoforska-Beucher, absolwentka Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie, posiadająca wykształcenie kierunkowe oraz odpowiednie doświadczenie. Pieśni zostały specjalnie dobrane tak, aby każdy z uczestników mógł je zaśpiewać.

Obie części spotkania odbywać się będą przy akompaniamencie fortepianu przy którym zasiądzie wspaniała pianistka Anna Hajduk.